Živočíchy

Všetko o včelách (2)

Určite ste už zachytili, že výskyt včiel sa znižuje, mnoho z nich hynie práve z príčin, ktoré som spomenula v predchádzajúcom článku. Preto by sa mal každý z nás zamyslieť nad otázkou, ako by sme mohli pomôcť. Pretože aj keď sa zdá, že naše činy neovplyvnia znižovanie počtu v čiel, opak je pravdou.

-Ako môžeme pomôcť včelám?

Rozmiestnime po záhrade malé mištičky s vodou.

Hlavne v letných mesiacoch našu krajinu trápi sucho, zem je popraskaná a opeľovače nemajú dostatok prístupnej vody. Takto pomôžeme nielen im, ale aj inému užitočnému hmyzu.

Nezabudnite vodu pravidelne meniť.

Zasaďme kvitnúce rastliny.

Viac ako 75 percent svetových potravinových plodín závisí do určitej miery od opeľovania. Hlavne po zime sa začnú opeľovače postupne prebúdzať a zbierať peľ či nektár. Je veľmi dôležité, aby mali dostatok jarných kvetov. Niektoré na jar kvitnúce rastliny sú snežienka, bleduľa jarná, púpava, podbeľ, rozmarín, repka olejnatá, sedmokráska, bôb, kosatec sibírsky, rozchodník a šalvia lúčna. Môžeme však zasadiť akékoľvek rastliny, kvitnúce aj cez leto a vytvoriť si tak krásny záhon.

Postavme hmyzí dom.

Takýmto výtvorom si nielen skrášlite záhradu, ale aj pomôžete hmyzu so zazimovaním. Na pintereste sa môžete inšpirovať rôznymi druhmi “hotelov”, alebo si môžete sami navrhnúť a zhotoviť váš hmyzí domček. Naplniť ho suchými vetvičkami, šiškami alebo pilinami. Ja som postavila domček prevažne pre našich opeľovačov, ale usídliť sa tam môžu aj ucholaky alebo iný hmyz.

Nekosme celú záhradu.

Nechajme našu záhradu zakvitnúť a premeniť sa na útočisko pre hmyz.

Koniec pesticídom a jedom.

Herbicídy sú chemické prostriedky určené k hubeniu rastlín a s ich použitím sa môžeme stretnúť v rôznych oblastiach ľudskej činnosti. Použitie chemických prostriedkov k hubeniu burín v poľnohospodárstve a v záhradkách je významným zásahom do životného prostredia. Pre nás, našu pôdu a miestne životné prostredie je oveľa lepšie vybrať si ekologickejší spôsob ničenia burín namiesto herbicídov, ktoré sa bežne predávajú v záhradkárskych obchodoch. Všetky alternatívy nájdete TU.