Čo robím

Zapojili sme sa k celosvetovej výzve #trashtag

Jedného dňa sme sa s triedou rozhodli, že aj my pomôžeme prírode a vyzbierame pár smetí v našom okolí. I keď, slovo pár, asi nie je presný pojem. Smetí bolo omnoho viac, než sme si mysleli, no ani to nás neodradilo. Rozdelili sme sa do dvoch skupín a pustili sme sa do upratovania. Z domu sme si priniesli rukavice a vrecia, do ktorých sme smeti zbierali. Celý čas vládla dobrá nálada a upratovanie sme si spríjemnili aj vtipmi či rozprávaním príhôd. Veď predsa aj takáto užitočná aktivita môže byť zábavná.

Ku koncu som však začala premýšľať o tom, čo všetko ľudia vyhadzujú. Najviac sme našli plastové fľaše či iné obaly od potravín, ďalej sa tu našli aj hygienické potreby, ktoré by človek v prírode určite nečakal. A v neposlednom rade tu bolo množstvo iného odpadu, od pneumatiky, cez polystyrén, až po sklo. A tu mi napadá otázka, prečo to ľudia robia? Prečo znečisťujú svoje prostredie a odpad, ktorý sa dá jednoducho vyhodiť do kontajneru, vyhodia počas cesty autom do krovia či jarku? Je to naozaj nutné? Veď predsa smetné koše máme už naozaj na každom rohu.

A to nehovorím o deťoch, ktoré idú len tak po chodníku a obal od keksíka zahodia do trávy, a pritom sa smetný kôš nachádza na druhej strane cesty. Z kade tieto deti berú príklad, ak nie od dospelých ľudí? Zamyslime sa preto a nebuďme lenivý. Zbieranie smetí je naozaj iba malý čin k skrášleniu vášho okolia a vôbec to nie je zložité, či nudné, ako si možno myslíte.