Rozhovory

PYTLÍK – Bezobalový obchod

Nedávno som oslovila bezobalový obchod PYTLÍK, ktorý bol otvorený v našom meste. Majiteľov obchodu som požiadala o krátky rozhovor, aby som vám mohla priblížiť myšlienku bezobalových obchodov.

Za PYTLÍK odpovedajú: Silvia Ondré a Braňo Slavkovský

-Čo vás viedlo k založeniu bezobalového obchodu?

Začiatkom minulého roka som sa začala intenzívnejšie zaujímať o to, koľko odpadu sa tvorí v našej domácnosti. Hnevalo ma ako často musím vynášať smeti. V tom čase som natrafila na článok s Bea Johnson a veľmi na mňa zapôsobil (aj článok aj ona). Zháňala som informácie o zero waste životnom štýle a hľadala som odpovede na otázky: čo to vlastne znamená? je to vôbec reálne? ako sa k tomu dopracovať? Všetky rady a tipy som postupne zaviedla aj do praxe v našej domácnosti. Môj priateľ bol spočiatku skeptický, ale časom uznal, že to, čo robíme má zmysel. Keď sme to mali viac menej zvládnuté, zistila som, že existuje limit cez ktorý sa jednoducho nedostaneme. Vieme si kúpiť ovocie, zeleninu, pečivo, oriešky a semiačka bez obalu, ale čo ostatné veci?  Už v tom čase som registrovala, samozrejme, iné bezobalové obchody, ktoré otvárali po celom Slovensku, sama som jeden takýto obchod navštevovala. 

Podstate naša vlastná potreba v domácnosti znižovať odpad a aj vízia poskytnúť nášmu okoliu možnosť nakúpiť bez zbytočných obalov nás viedla k myšlienke otvoriť náš obchod. Táto myšlienka sa zrodila už v máji minulého roka.

-Myslíte si, že práve takéto obchody sú budúcnosťou?

Ťažko sa na túto otázku odpovedá. Myslím si, že obchody ako je aj náš sú len začiatkom. Môžeme ukázať ľudom alternatívny spôsob nakupovania a celkovo iný prístup k nakupovaniu. 

Aj keď je to možno už otrepaná fráza, ale každý musí začať od seba. 🙂 Dôležité je vedieť, že nakupovanie nezačína v obchode ale doma. Premýšľaním o tom, čo naozaj potrebujeme a koľko toho potrebujeme. Človek, ktorý prejde určitou zmenou mysle v tomto smere, začne vedome nakupovať nielen v bezobalovom obchode ale aj v klasickom supermarkete. 

-Čo ponúka váš obchod a ako to v ňom funguje?

Náš sortiment postupne rozširujeme. Aktuálne u nás zákazník nájde rôzne vločky, ryže, múky klasické aj bezlepkové, strukoviny, cestoviny, sušené ovocie, orechy, sypané čaje, koreniny a sušienky 🙂 Čo sa týka kozmetiky máme prírodné mydlá, tuhé šampóny, dezodoranty, všetko slovenské výrobky. Ďalej u nás nájdete aj ďalší eko-sortiment, ako sú kefky, špongie, voskové obrúsky, kompostovateľné sáčky a iné. Nakoľko prví zákazníci už stihli vysloviť čo ďalšie by u nás radi nakúpili, postupne dotvárame sortiment podľa ich požiadaviek. 🙂

Obchodík funguje nasledovne: Zákazník si donesie vlastný obal, nádobku, vrecúško, povie si čo by rád kúpil a my mu to navážime. V prípade ak zákazník nemá pri sebe vlastný obal a rád by nakúpil, ponúkame možnosť navážiť tovar aj do našich papierových obalov. Ale najviac sa tešíme z prinesených 🙂

-Vie si u vás zákazník kúpiť všetko podstatné, čo by inak v normálnom obchode dostal iba v plastovom obale?

Obchod sme od začiatku smerovali tak, aby sa tu dali kúpiť rôzne suché (trvanlivé) potraviny. Keďže kapacita priestoru predajne je obmedzená, zatiaľ sme neuvažovali o predaji chladených výrobkov.  Ale v prípade ak by sa to zmenilo, určite by sme inklinovali k rastlinným produktom.

-Je niečo, čo by ste chceli prostredníctvom vášho obchodu zmeniť?

Dostať do povedomia obyvateľov mesta aj okolia novú alternatívu nakupovania a snažiť sa čo najviac eliminovať zbytočný (hlavne plastový ale aj iný) odpad. Celkovo by sme chceli ponúknuť iný koncept nakupovania, a to príjemného, bez odpadu, bez stresu a s úsmevom. 🙂 Možno u nás nákup potrvá o niečo dlhšie, ale radi za ten čas kým tovar navážime/nasypeme sa s našimi zákazníkmi porozprávame a pozorne počúvame ich želania.

Postupne by sme radi dali priestor (organizovali) aj prednáškam a workshop-om, ktoré by ešte viac priblížili niektoré  pálčivé (ekologické) otázky ľuďom z okolia.

Web: https://www.facebook.com/bezobalu.levice/