Kozmetika

Mikroplasty v kozmetike

Mikroplasty sú drobné plastové častice s priemerom menej ako 5 milimetrov. Drobné plastové častice sa často používajú v kozmetických výrobkoch a výrobkoch osobnej hygieny. Problémom je, že do niektorých kozmetických výrobkov sa mikroplasty pridávajú zámerne. Väčšina sa však do prostredia dostáva pri používaní a opotrebovaní plastových výrobkov, napríklad praním syntetických textílií, obrusovaním pneumatík atď.

Umývanie tváre, alebo čistenie si zubov s kozmetikou obsahujúcou mikroplasty môže škodiť prírode aj ľuďom. Mikroplastické prísady sa používajú v širokej škále kozmetických prípravkov, ako sú napr. dezodoranty, sprchový gél, sprej na vlasy, očné tiene, opaľovací krém a holiaci krém. Kozmetický priemysel tvrdí, že mikroplasty nie sú toxické a sú bezpečné na používanie. Existujú však pochybnosti o nanočasticiach používaných v produktoch, ako je napr. opaľovací krém. Nanoplastické zložky môžu ľahko preniknúť do kože kvôli ich mimoriadne malej veľkosti.

Mikroplasty v mori absorbujú toxické chemikálie. Častice zároveň konzumujú ryby a iné morské živočíchy. Mikroplasty majú škodlivý vplyv na morský život a je pravdepodobné, že mikroplasty nakoniec skončia aj v nás. Prvé mikroplasty boli objavené už aj ľudskej stolici. Plastové častice nie sú biologicky odbúrateľné a akonáhle vstúpia do morského prostredia, nemožno ich odstrániť. Preto mikroplasty v konečnom dôsledku prispievajú k znečisteniu svetových oceánov.

Aby ste sa uistili, že kozmetické výrobky sú úplne bez akýchkoľvek mikroplastických zložiek, potrebujete záruku. Problematike mikroplastov v kozmetických výrobkoch sa podrobne venuje stránka Plastic Soup Foundation beatthemicrobead.org. Značky a spoločnosti, ktoré vo svojich produktoch nepoužívajú plastové prísady, majú právo používať logo Zero. Ich produkty sú naozaj 100% bez plastových prísad.

Zoznam týchto výrobkov nájdete na stránke  beatthemicrobead.org, prípadne si môžete skontrolovať sami výrobok podľa tohto zoznamu prísad, ktoré obsahujú mikroplasty. Zistiť, ktoré produkty obsahujú aký počet mikroplastov sa dá na tejto stránke. Slovenská ani Česká republika sa ale zatiaľ v zozname nenachádza.

Používanie mikroplastov zatiaľ zakázalo iba veľmi málo krajín, niektoré štáty USA, Kanada, Veľká Británia, Francúzsko, Holandsko, Švédsko, Nový Zéland, Taiwan, India a Taliansko. V septembri poslanci európskeho parlamentu schválili stratégiu na zvýšenie recyklácie plastového odpadu v EÚ. Okrem toho vyzvali Európsku komisiu, aby pripravila celoúnijný zákaz niektorých mikroplastov, ktoré sa úmyselne pridávajú do kozmetiky a čistiacich prostriedkov. Parlament taktiež navrhol prijať opatrenia na minimalizovanie množstva mikroplastov z textílií, pneumatík, farbív a cigaretových ohorkov. V októbri parlament odhlasoval zákaz jednorazových plastov, ktoré najčastejšie končia v moriach a pre ktoré existujú alternatívy z iných materiálov. Poslanci pridali na tento zoznam aj oxo-rozložiteľné plasty, ktoré sa vďaka špeciálnych prísadám ľahšie rozdrobujú na malé kúsky a prispievajú tak k znečisteniu mikroplastami. V roku 2015 parlament hlasoval aj za obmedzenie tenkých plastových tašiek v EÚ.

Pozri si našu INFOGRAFIKU.