Ekologický život

Chráňme si našu prírodu a zmeňme svoj život na ekologický. Pomôžeme tým nielen sebe a nášmu okoliu, ale aj našej planéte. Zabráňme tomu, aby sa naša Zem utopila v tonách odpadu.

Tip č. 1: Na osobnú hygienu používajte kozmetiku z recyklovaných, rozložiteľných a udržateľných materiálov, ako je biobavlna či bioplast, hygienické potreby nebielené chlórom a dezodoranty bez obsahu hliníka. Rôzne výrobky pre domácnosť sa dajú nahradiť napríklad výrobkami z cukrovej trstiny, z papiera a bioplastu.

Prečo zvoliť radšej bioplast a biobavlnu?
Bioplasty sú plastické hmoty vyrobené z biomasy. Vyzerajú ako plasty, ale líšia sa tým, že väčšinu z nich je možné biologicky degradovať. Biobavlna sa pestuje ekologickým spôsobom a bez používania chemických prípravkov.

Hygienické výrobky nebielené chlórom Na bielenie hygienických výrobkov sa väčšinou používa chlórové bielidlo. Môže vytvárať toxický dioxín a ten spôsobuje zdravotné problémy.

Dezodoranty bez obsahu hliníka Dezodoranty, ktoré obsahujú hliník, sú zdraviu škodlivé, keďže môžu spôsobovať choroby ako rakovina prsníka alebo kostné poruchy…

Tip č. 2: Pracie gély, aviváže, mydlá na ruky či prostriedky na riad nakupujte v “čapovanej” predajni.

Do týchto predajní si sami prinesiete nádobu, do ktorej si načapujete kozmetiku, pracie gély alebo iné prostriedky do domácnosti.

Tip č. 3: Namiesto igelitových vrecúšok a tašiek používajte látkové varianty. Nielenže sú pekné, ale aj dlho vydržia a neznečisťujú prírodu.

Na nákupy či už potravín, alebo oblečenia používajte vlastné látkové tašky. Tašky je možné kúpiť či jednoducho vyrobiť zo starých tričiek, záclon a využiť tak svoju fantáziu.

Tip č. 4: Vyčleňte z používania jednorázové slamky, plastové taniere či príbory.

Tip č. 5: Obyčajné čajové vrecká zameňte za sypaný či pečený čaj.

Prečo? Väčšina týchto čajových vreciek je vyrobená buď z potravinárskeho nylonu, alebo PET, ktoré v horúcej vode uvoľňujú ftaláty. Ftaláty škodlivo pôsobia na obličky či pečeň.

Tip č. 6: Používajte prírodnú kozmetiku. Je z organických surovín, bez pesticídov a herbicídov. Neobsahuje geneticky modifikované obilniny. Je bez umelých konzervantov a farbív a hlavne netestovaná na zvieratách.

Tip č. 7: Snažte sa nakupovať potraviny bez obalu alebo v papierovom či znovu obnoviteľnom obale.

Tip č. 8: Pri nákupe potravín prihliadajte na ich pôvod. Čím kratšie potravina cestovala, tým mala menší dopad na životné prostredie.

Tip č. 9: Nekupujte žuvačky. Aj napriek tomu, že žuvačky sú potravinou, v prírode sa nerozložia. Sú vyrobené na báze plastu.

Tip č. 10: Oblečenie nakupujte zo second handov.

Ďalšie tipy nájdeš v článku: Uhlíková stopa .

Vyrob si sám:  kozmetikanakupovanie, kuchyňa