Ekologický život

Chráňme si našu prírodu a zmeňme svoj život na ekologický. Pomôžeme tým nielen sebe a nášmu okoliu, ale aj našej planéte. Zabráňme tomu, aby sa naša Zem utopila v tonách odpadu.

Tip č. 1: Na osobnú hygienu používajte kozmetiku z recyklovaných, rozložiteľných a udržateľných materiálov, ako je biobavlna či bioplast, hygienické potreby nebielené chlórom a dezodoranty bez obsahu hliníka. Rôzne výrobky pre domácnosť sa dajú nahradiť napríklad výrobkami z cukrovej trstiny, z papiera a bioplastu.

Prečo zvoliť radšej bioplast a biobavlnu?
Bioplasty sú plastické hmoty vyrobené z biomasy. Vyzerajú ako plasty, ale líšia sa tým, že väčšinu z nich je možné biologicky degradovať. Biobavlna sa pestuje ekologickým spôsobom a bez používania chemických prípravkov.

Hygienické výrobky nebielené chlórom Na bielenie hygienických výrobkov sa väčšinou používa chlórové bielidlo. Môže vytvárať toxický dioxín a ten spôsobuje zdravotné problémy.

Dezodoranty bez obsahu hliníka Dezodoranty, ktoré obsahujú hliník, sú zdraviu škodlivé, keďže môžu spôsobovať choroby ako rakovina prsníka alebo kostné poruchy…

Tip č. 2: Pracie gély, aviváže, mydlá na ruky či prostriedky na riad nakupujte v “čapovanej” predajni.

Do týchto predajní si sami prinesiete nádobu, do ktorej si načapujete kozmetiku, pracie gély alebo iné prostriedky do domácnosti.

Tip č. 3: Namiesto igelitových vrecúšok a tašiek používajte látkové varianty. Nielenže sú pekné, ale aj dlho vydržia a neznečisťujú prírodu.

Na nákupy či už potravín, alebo oblečenia používajte vlastné látkové tašky. Tašky je možné kúpiť či jednoducho vyrobiť zo starých tričiek, záclon a využiť tak svoju fantáziu.

Tip č. 4: Vyčleňte z používania jednorázové slamky, plastové taniere či príbory.

Tip č. 5: Obyčajné čajové vrecká zameňte za sypaný či pečený čaj.

Prečo? Väčšina týchto čajových vreciek je vyrobená buď z potravinárskeho nylonu, alebo PET, ktoré v horúcej vode uvoľňujú ftaláty. Ftaláty škodlivo pôsobia na obličky či pečeň.

Tip č. 6: Používajte prírodnú kozmetiku. Je z organických surovín, bez pesticídov a herbicídov. Neobsahuje geneticky modifikované obilniny. Je bez umelých konzervantov a farbív a hlavne netestovaná na zvieratách.

Tip č. 7: Snažte sa nakupovať potraviny bez obalu alebo v papierovom či znovu obnoviteľnom obale.

Tip č. 8: Pri nákupe potravín prihliadajte na ich pôvod. Čím kratšie potravina cestovala, tým mala menší dopad na životné prostredie.

Tip č. 9: Nekupujte žuvačky. Aj napriek tomu, že žuvačky sú potravinou, v prírode sa nerozložia. Sú vyrobené na báze plastu.

Tip č. 10: Oblečenie nakupujte zo second handov.


Mnohí ľudia chcú vedieť čo môžu urobiť ako jednotlivci na zníženie emisií skleníkových plynov. Existuje niekoľko opatrení, ktoré môžete urobiť na zníženie vašej “uhlíkovej stopy” bez toho, aby ste ohrozili váš životný štýl.

Tip č. 1: Výmena všetkých žiaroviek na úsporné LED žiarovky.

Vďaka podstatne vyššej životnosti LED žiarovky, namiesto 50 ks klasických žiaroviek so životnosťou približne 1000 hodín, vám bude stačiť jedna LED žiarovka. Pri svietení 5 hodín denne vám teoreticky vydrží svietiť 27 rokov.

Tip č. 2: Vypínajte spotrebiče ak sa nepoužívajú, namiesto toho, aby ste ich nechali v pohotovostnom režime.

Tip č. 3: Vypínajte osvetlenie, keď nie je potrebné.

Tip č. 4: Ak používate elektrickú varnú kanvicu, uistite sa, že ju plníte iba na toľko, na koľko je to potrebné.

Tip č. 5: Znížte vykurovanie svojho obydlia, počas vykurovania majte okná zatvorené a teplo sa oblečte.

Pre zdravú izbovú klímu stačí v obývacích izbách 18 – 20°C, v kuchyni 16 – 18°C, v detskej izbe 20°C a na chodbách 15°C.

Tip č. 6: Sušičky bielizne sú žrútmi energie. Prádlo sušte na slnku.

Tip č. 7: Nakupujte výrobky s nízkou obalovou hmotnosťou.

Tip č. 8: Dajte si krátku sprchu, namiesto kúpeľa.

Tip č. 9: Na zohrievanie jedla používajte mikrovlnú rúru namiesto sporáka.

Tip č. 10: Používajte nabíjateľné batérie namiesto jednorazových.

Tip č. 11: V rámci možností si nainštalujte solárny ohrievač teplej vody.

Teplá voda predstavuje približne 30% domácej spotreby energie, takže je to jeden z najúčinnejších spôsobov ako znížiť emisie uhlíka v domácnosti.

Tip č. 12: Vymeňte elektrickú rúru za plynovú.

Použitie plynu na varenie a vykurovanie produkuje približne tretinu emisií uhlíka v porovnaní s používaním elektriny. Je to lacnejšie a šetríte tým prírodu. Straty energie sú vďaka priamemu spaľovaniu viditeľne menšie.

Tip č. 13: Pri varení a pečení vypínajte ohrev pár minút pred dovarením či dopečením.

Tip č. 14: Vymeňte staré elektrické spotrebiče za energeticky úspornejšie, ako sú umývačky riadu, práčky a chladničky.

Chladničky spotrebujú väčšinu elektrickej energie, pretože bežia po celú dobu.

Tip č. 15: Mrazničku pravidelne rozmrazujte, hrubá vrstva ľadu zvyšuje spotrebu energie.

Tip č. 16: Vetrajte krátko, ale intenzívne.

Tip č. 17: Ak sa dá použite verejnú dopravu na dochádzanie do práce, prípadne bicykel.

Vyrob si sám:  kozmetikanakupovanie, kuchyňa