Rozhovory

Čapovaná EKO drogéria

Napísala som niektorým eko-drogériám a požiadala ich o rozhovor, aby som aj vám mohla priblížiť túto možnosť nákupu. Sama môžem povedať, že je to úžasná voľba ako žiť aspoň o trošku ekologickejšie. No nebudem to tu rozpisovať, presvedčte sa sami:

Za čapovanú drogériu odpovedá Martin Šimko.

-Prečo ste sa rozhodli práve pre čapovanú drogériu?

Plastové obaly sú všade okolo nás, plast je v každom produkte aj pri takom kedy by sme povedali, že nie, napr. bio produkt zabalený do celofánu. Keď začne človek doma separovať odpad zistí, že vrecia s plastom sa plnia niekoľko násobne rýchlejšie ako ostatný odpad. Myšlienka nehromadenia plastu z drogeristického tovaru sa nám páčila, zakúpiť si prvý krát tovar aj s nádobou a potom ju používať pokiaľ sa neznehodnotí, čo pri plaste by malo trvať niekoľko stoviek rokov. Ide v podstate o postoj k plastom, zodpovedné správanie k plastom. Nakoľko je plast ľahký, pevný a pružný zároveň je aj takmer nezničiteľný pokiaľ ide o biodegratovateľnosť. Približne 400-500 rokov trvá jednej plastovej fľaši kým sa rozloží. Sme realisti a chápeme, že čapovaním nezachránime zem od znečistenia plastov, pretože sú iné odvetvia kde je plast silno integrovaný a nie je ho možné dnes len tak ľahko nahradiť niečím iným. Potom je tu ekonomická situácia každého človeka, ktorá ho núti riešiť veci lacnejšie bez ohľadu na produkciu plastu. Čapovanie vo veľkej miere upozorňuje na problém s plastami a môže niekoho viesť k zamysleniu.

-Myslíte si, že takýmto spôsobom inšpirujete aj iných ľudí ku zmene?

Mnohí ľudia na naše prekvapenie pozitívne zareagovali vo Vrútkach a nosia si vlastné fľaše chcú urobiť niečo pre správnu vec. Či naozaj tí ľudia zmenia postoj k plastu a budú viac uvažovať ako sa k nemu správať celkovo, napríklad separovať, toto už nevieme odhadnúť, ale dúfame, že ten malý krok spravia.

-Aké sú výhody BIOkozmetiky v porovnaní s bežnou kozmetikou?

Bežne dostupná kozmetika je založená na konzervantoch a iných látkach, ktoré môžu spôsobovať alergie a iné prejavy na tele. BIO kozmetika by mala obsahovať iba výhradne látky založenené na rastlinnej báze ľahko prijateľné nášmu telu. Samozrejme niekto môže byť alegický aj na BIO kozmetiku. Uvediem príklad: Citrón je ovocie, dobré a zdravé obsahuje vitamíny prospešné pre telo, avšak niekto je alergický na citrusy, znamená to, že citrón už nie je BIO a nemal by ho nikto jesť? Čiže v živote treba uvažovať čo je dobré pre moje zdravie, ale väčšinou ľudia narazia na základný eko problém a to ich ekonomická situácia. BIO produkty sú drahšie ako bežná kozmetika, nie vždy, pretože sú BIO, ale preto, že kým to BIO príde ku koncovému zákazníkovi tak sa cena každým stupňom dovozu zvyšuje. A na druhej strane niekde si niekto nahodí cenu iba za tie 3 písmenká, že “BIO” produkt.
Výhody? Aj keď je o niečo drahšia na telo si lejeme a masírujeme zložky na rastlinnej báze obsahujúc rastlinné oleje prospešné pre naše zdravie a prirodzené pre telo. Už to nie sú napeňovače a chemické látky, ktoré naše telo nejakým spôsobom ovplyvňujú.

-Aký bol/je váš ciel?

Bol a stále je viesť ľudí k uvažovaniu. Preto máme motto: “Myslieť ekologicky je malý krok s veľkým významom”. Malý v tom, že stačí spraviť malú zmenu v návykoch a veľký význam v tom, že to má význam pre mňa, môjho suseda, tetu o 10 vchodov ďalej i o niekoľko rokov ďalej. Toto motto máme hlavne pre skeptikov, aby viac nad tým uvažovali. Dávame priestor, aby ľudia mohli podporiť a prispôsobiť svoje návyky ekologickému zmýšľaniu. Ako som spomínal naším cieľom nie je zachrániť zem, pretože týmto spôsobom to nie je možné. Problém s plastami je len jeden z mnohých a čapovanie je iba jedna premenná v rovnici riešenia problému znečistenia s plastami. Je to nadľudský problém a potrebuje nadľudské riešenie.

-Aké sú podľa vás výhody čapovanej kozmetiky?

Je to rovnaké ako pri drogérii, no tu by som ešte spomenul to, že si môže množstvo zákazník, ako aj pri drogérií, načapovať podľa toho čo spotrebuje. 

-Je vaša kozmetika testovaná na zvieratách?

Každá kozmetika netestovaná na zvieratách má svoje označenie “zajačika” v rôznej podobe. Nie, kozmetika, ktorú máme na predajni nie je testovaná na zvieratách.

Web: https://www.nacapujsi.sk